Filipińczycy to coraz większa grupa imigrantów w Polsce. Przybywają tu zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Według danych z 2021 roku, w Polsce mieszka około 5 tysięcy obywateli Filipin.

Pracownicy z Filipin znajduje się w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Wiele z nich pracuje w branży hotelarsko-restauracyjnej, pielęgnacyjnej oraz w IT.

Filipińczycy zyskują w Polsce na popularności jako pracownicy sezonowi. Pracują m.in. na wakacjach w hotelach nad morzem, jako opiekunki do dzieci czy do osób starszych. Wielu z nich decyduje się również na studia w Polsce, co jest możliwe dzięki programowi Erasmus+ oraz ofertom kierunków w języku angielskim.

Polska jest atrakcyjnym krajem dla pracowników z Filipin ze względu na niskie koszty życia oraz relatywnie łatwy dostęp do pracy. W kraju tym panuje również stosunkowo niska przestępczość, co stanowi istotny argument dla osób zainteresowanych przeprowadzką do Polski.

Z drugiej strony, Filipińczycy często spotykają się z problemami kulturowymi oraz językowymi. Polska kultura i obyczaje mogą być dla nich niezrozumiałe, co może prowadzić do poczucia izolacji. Ponadto, język polski jest dla obcokrajowców dość trudnym językiem, a wiele z nich nie ma wystarczającej znajomości języka angielskiego, co utrudnia im porozumienie się z Polakami.

Mimo tych trudności, Filipińczycy cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Coraz więcej firm zatrudnia ich na stałe, a kraje takie jak Polska są postrzegane przez nich jako kraj, w którym warto osiedlić się na dłużej.

Grupa Flexijob to agencja pracy,
która pomaga przedsiębiorcom optymalizować koszty pracy
i zatrudniać najlepszych specjalistów.

FLEXIJOB 2024. All Rights Reserved.
Realizacja: Efekt Online