Obecnie stało się całkiem powszechne, że polscy przedsiębiorcy zaczęli uzupełniać braki w kadrze po przez zatrudnianie ludzi z krajów takich jak Ukraina, Białoruś czy Gruzja. Niskie bezrobocie spowodowane migracją na zachód oraz wzrost gospodarczy przyczyniły się do coraz większego zapotrzebowania na siłę roboczą w naszym kraju. Dlaczego więc nie skorzystać z wykwalifikowanego pracownika z wschodniej części Europy?

Oczywiście korzystanie z pracowników może mieć swoje wady i zalety. Spróbujemy je pokrótce przedstawić.

Zalety

Pracowitość i pełna dyspozycyjność – pracownicy będą chcieli pracować jak najdłużej. Dniówki po 10 – 12 godzin nie będą problemem. Powrót do miejsca zakwaterowania o godzinie 15.00 jest bez sensu. Jak oni sami o tym mówią “Nie po to przyjeżdżałem do Polski aby o godzinie 15 siedzieć w domu.”

Są doskonałą alternatywą na brak Polskich pracowników – Zatrudnienie ludzi z Ukrainy, Białorusi czy Gruzji nie oznacza zmniejszenie kosztów w firmie ale oznacza znalezienie pracownika. Tacy pracownicy prawie zawsze godzą się na pracę w polskich przedsiębiorstwach gdyż są to miejsca pracy atrakcyjne nawet z takiego powodu jak wyższe zarobki aniżeli na Ukrainie.

Są bardzo mobilni i nie mają problemu z pracą w delegacji – Jest to spowodowane tym, że przyjeżdżając do Polski zostawiają swoje domy i rodziny. Praca jednego dnia w Poznaniu a następnego w Warszawie nie stanowi żadnego problemu. Nie przywiązują się do pracy w konkretnym regionie Polski. Dzięki czemu pracodawca nie będzie zmuszony zwozić swoich pracowników na weekendy. Mogą pozostać w miejscu wykonywania pracy lub przewozić z miejsca na miejsce.

Wady

Zakwaterowanie – Pracownicy za wschodniej granicy często po przyjeździe do Polski nie dysponują dużą sumą pieniędzy. Będzie to około od 100 do 200 zł. Kwota nie wystarczająca aby samodzielnie załatwić sobie zakwaterowanie. To niestety wiąże się z koniecznością udzielenia zaliczki na początku współpracy pracodawca-pracownik.

Pozwolenie na pracę – Zatrudnienie każdego cudzoziemca wiąże się z dokonaniem wielu czynności mających na celu legalizację jego pobytu i pracy na terenie naszego kraju. Te czynności często są męczące dla pracodawcy i zajmują dużo czasu.

Brak komunikacji w języku polskim – Wielu pracowników nie zna języka polskiego na tyle dobrze by móc swobodnie się komunikować ze swoim pracodawcą. Często nawet wydawanie komend na najbardziej podstawowym poziomie takie jak podaj, podnieś, przynieś nie będzie możliwe.

Każdy pracodawca musi sam rozważyć przedstawione wady i zalety przy zatrudnianiu pracownika za wschodniej granicy. My możemy z naszej strony mocno ułatwić cały proces legalizacji przez co zostanie głównie problem bariery językowej i zakwaterowania. Istnieją również pracownicy z własnym zakwaterowaniem i mówiący płynnie po polsku. Nie wszyscy pracownicy będą mieli wymienione w artykule wady i zalety. Wszystko zależy od tego na kogo się trafi podczas rekrutacji.

Grupa Flexijob to agencja pracy,
która pomaga przedsiębiorcom optymalizować koszty pracy
i zatrudniać najlepszych specjalistów.

FLEXIJOB 2024. All Rights Reserved.
Realizacja: Efekt Online